Byť eko dnes nie je len trend, ktorým sa značky chvália na obaloch alebo svetových konferenciách. Ekologické pestovanie a spracovanie surovín s dôrazom na férové obchodné podmienky pre pestovateľov by malo byť v dnešnej dobe samozrejmosťou, ale nie je. A preto by sme mali čo najviac podporovať spravodlivý trh a ekologické pestovanie kúpou kvalitných káv s označením Bio a Fair Trade. A aký je vlastne rozdiel medzi Fair Trade a Bio kávou?
Fair Trade káva – spravodlivé podmienky pre všetkých
Cieľom svetového projektu Fair Trade je, aby mali aj pestovatelia z rozvojových krajín férové obchodné podmienky. Zároveň by mali dodržiavať pri pestovaní kávy a iných surovín základné pravidlá pracovného práva, ktoré vylučujú detskú prácu, nehumánne podmienky a nespravodlivú mzdu. V neposlednom rade sa za značkou Fair Trade skrýva kvalita daného produktu. Spotrebitelia musia dbať na ochranu životného prostredia a kvalitné podmienky pestovania.
Pod ochrannou známkou Fair Trade sa nepredáva iba káva, nájdete tu komodity ako čaj, kakao, trstinový cukor, banány, med, orechy, ovocné šťavy a iné potraviny či výrobky z remeselníckych a kreatívnych dielní. Značkou Fair Trade sú označené najmä výrobky a potraviny od drobných pestovateľov z rozvojových krajín ako je Južná Afrika, Amerika a Ázia.
Základné princípy Fair Trade sú:
- Výkupná cena musí zodpovedať nákladom na pestovanie v dobrých podmienkach a musí farmárom vystačiť na dôstojné živobytie. Zároveň nepodlieha trhovej cene, ale je pevne stanovená.
- Udržiavanie dlhodobých spoluprác s malými farmármi z rozvojových krajín.
- Dodržiavanie dohovorov a základných ľudských práv. Zákaz detskej a nútenej práce
- Rozvoj komunít v rozvojových krajinách pomocou časti zisku z Fair trade, ktorý plynie do fondu. Následne farmári a komunita rozhodujú, ktoré miestne sociálne, vzdelávacie a ekologické projekty chcú z fondu financovať.
- Pravidelná kontrola pesticídov a inej chémie.
- Absolútny zákaz geneticky modifikovaných plodín.
- Zabezpečenie šetrného ekologického využívania prírodných zdrojov na pestovanie a spracovanie surovín.
Výsledkom celého procesu je pre spotrebiteľa káva vypestovaná v ľudských a ekologických podmienkach s dôrazom na kvalitu. Za kávu s označením Fair Trade si priplatíte, ale zároveň ju kupujete s pocitom, že ste niekomu pomohli, že viete odkiaľ vaša káva pochádza a že sa môžete spoľahnúť na jej kvalitu.
Bio, organická káva
Viete čo znamená slovo bio? Život. A tak ako by sme sa aj my mali starať o svoj život, mali by sa pestovatelia starať o život potravín, ktoré vypestujú na svojich farmách. Pod známkou Bio alebo Organic sa predávajú práve také potraviny, ktoré sú vypestované na ekologických farmách bez použitia pesticídov na umelo neodlesnenej pôde, čiže v prirodzenom prostredí.
Bio káva si získava svoju popularitu najmä v posledných rokoch. Ľudia, spotrebitelia, začali viac premýšľať nad tým, čo prijímajú do svojho tela v podobe potravín a nápojov. Zdravý životný štýl a ekologický prístup spotrebiteľov, tak otvoril dvere bio káve, alebo ako ju mnohí nazývajú organickej káve.
Najviac Bio kávy sa vypestuje v Južnej a Strednej Amerike. Svoj podiel však majú aj ázijské a africké krajiny. Prvenstvo v produkcii organickej kávy má Mexiko.
Pri produkcii bio kávy sa nepoužívajú žiadne syntetické hnojivá ani chemické postreky. V začiatkoch sa káva pestovala iba prírodnou cestou, neexistovali žiadne „vylepšováky“, či napomáhanie si chémiou. Trh sa mení a za vidinou zisku sa skrývajú aj takéto praktiky. Káva je tak zaradená medzi najviac chemicky ošetrovanú potravinu vo svete. Bežne takúto kávu kúpite v každom supermarkete a ponúkajú ju aj mnohé kaviarne.
Ochrana životného prostredia
Pri pestovaní kávy s chemickým ošetrením trpí nielen životné prostredie, ale aj naše a zdravie malých farmárov, ktorí sú nútení pesticídy pri pestovaní používať. Na druhú stranu pri pestovaní organickej kávy využívajú pestovatelia prírodné hnojivá a nijak neohrozujú seba, spotrebiteľa ani životné prostredie, v ktorom žijú a pestujú. Kávové zrná, vypestované prírodnou cestou, sú bohaté na antioxidanty prospešné pre naše telo.
Aké podmienky musí spĺňať BIO káva?
- Pri jej pestovaní nemôžu byť použité žiadne pesticídy ani iné chemické postreky a hnojivá. Využívať sa môžu iba prírodné hnojivá.
- Farmári môžu BIO kávovníky pestovať iba na pôde, na ktorej sa v posledných troch rokoch nepoužili žiadne chemické hnojivá a postreky.