Zem, v ktorej sa podľa legiend zrodila káva. V bujných pralesoch, v ideálnych podmienkach, objavil podľa starých legiend kávové zrná pastier s kozami. Kozy kávové zrná zjedli a pastier si všimol, že majú viac energie. Kávovníky sa v súčasnosti pestujú v rôznych oblastiach afrického kontinentu a medzi kávičkármi sa stáva africká káva čoraz obľúbenejšou. V tomto článku vás prevedieme svetom kávy z Afriky.
Zázračné bobule - príbeh objavenia kávového zrna
Za domovinu kávy sa považuje Etiópia. Stádo pastiera menom Kaldi objavilo bobule kávovníka, zjedli ich a prekypovali energiou. Zázračné bobule, ako ich neskôr nazvali, zobral po skúsenosti s kozami miestnym mníchom. Najprv kávové zrná považovali za niečo zlé, jeden mních z nich však pripravil nápoj, ktorý mu dodal energiu pri modlení. A práve tu sa začal vzťah medzi človekom a zázračným nápojom menom káva.
Káva pomaly učarovala viacerým, a to nielen svojou špecifickou chuťou, ale aj vôňou. Neskôr sa káva dostala do Arabských štátov. Arabské štáty a Afrika sú prvými krajinami odkiaľ sa káva exportovala do sveta.
Etiópia
Rodisko kávy, Etiópia, je miestom, kde sa dodnes kávovníkom veľmi darí a etiópska káva patrí medzi vyhľadávané a obľúbené. Severovýchodná krajina afrického kontinentu dodnes skrýva v lesoch kávovníky, ktoré tu rastú na divoko, bez zásahu ľudskej ruky.
V nadmorských výškach majú kávovníky ideálne podmienky na rast. Etiópia patrí medzi najväčšiu pestovateľskú oblasť s kávou Arabika. Kvalitná káva s vínovou a korenistou chuťou, ktorú pestujú malí farmári, kávu ručne zbierajú aj spracovávajú.
Káva z Etiópie však nie je známa len svojou chuťou a pôvodom, ale aj špeciálnou prípravou.
Ethiopia – SIDAMO Grade 2
Vyskúšajte našu BIO kávu priamo z Etiópie vo výbornej známke kvality.
VEDELI STE, ŽE?
Kávu v Etiópii pripravujú spôsobom, kedy na ohni opražia ešte zelené kávové zrná v kovovej nádobe, následne ich pomliaždia na prah a vsypú do horúcej vody, tú zohrievajú nad ohňom v keramickej tradičnej kanvici. Potom nechajú kávu vyvrieť a nalievajú ju z výšky do malých šálok a striedajú pritom výšku nalievania. Tento tradičný rituál je neoddeliteľnou súčasťou kultúry v Etiópii.
Tanzánia
Históriou nabitá krajina je známa aj pestovaním kávy. Tá sa pestuje najmä v oblasti pohoria Kilimandžáro, ktoré láka do krajiny turistov z celého sveta. V Tanzánii sa pestuje najmä odroda Arabika, v niektorých oblastiach krajiny natrafíte aj na odrodu Canephora.
Ako sme spomenuli, najviac sa pestuje v horskej oblasti Kilimandžára. Kávovníky tu rastú mnohokrát na divoko vo vysokých nadmorských výškach, nie na plantážach ako je tomu v iných kávových veľmociach. Majú tu však ideálne podmienky pre pestovanie špeciálnych odrôd kávovníkov, ktoré patria v kávovom svete medzi špičku.
Malí farmári bojujú nielen s prístupom, ručným zberom a nedostatkom vody, ale kávovníky musia chrániť aj pred divými zvieratami a dobytkom, ktorý musia niekde pásť. Kávu spracovávajú mokrým procesom a chuť prekvapí nádychom lesných plodov a kvetinovými tónmi, čo je u divoko rastúcich druhoch bežné.
Tanzánia patrí napriek vysokej produkcii kávy medzi chudobné štáty, môžu za to štátom regulované ceny kávy, ktoré ruinujú malých farmárov závislých na poľnohospodárstve.
Keňa
Kávu z Keni preslávil americký trhák Spomienky na Afriku, v ktorom si zahrala legendárna a talentovaná Meryl Streep majiteľku na malej farme s kávou. Spolu s Etiópiou a Ugandou patrí Keňa medzi najväčších producentov kávy v Afrike.
Kávu tu pestujú taktiež vo vysokých nadmorských výškach malí farmári, prevažne ide o kvalitnú Arabiku. V Keni si kvalitu kávy vážia, a tak je kávový priemysel bohato dotovaný štátom, čo pomáha malým farmárom žiť život na úrovni, na rozdiel od farmárov v Tanzánii.
Okrem peňazí majú farmári právnu ochranu, ktorá chráni ich kávovníky na plantážach a podporuje ich aj miestna spoločnosť Coffee Board of Kenya, ktorá hodnotí kvalitu kávy a sprostredkováva obchody. Spoločnosť sa snaží pomôcť aj farmárom mimo Keňu.
Bohatá kyslá chuť, ovocné, citrusové, korenisté, vínne tóny a stredné telo z nej robia najjemnejšiu severovýchodnú africkú kávu na trhu. Prekvapivé je, ako sa káva do tejto krajiny dostala. Ľudia si pravdepodobne rovno povedia, že zo susednej Etiópie, rodiska kávy. Čo však nie je pravda. Kávu do Kene priniesli až po 500 rokoch Francúzi, ktorí tu v kolónach chceli pestovať túto zázračnú tekutinu potom, čo sa káva konečne dostala do Európy.
Rwanda
Hornatá krajina s vulkanickou pôdou a rovníkovým podnebím je ako stvorená na pestovanie kávovníkov a patrične to využíva. Pôda je bohatá na živiny, tropické vlhké podnebie dodáva káve špecifickú zemitú, trávnatú chuť s ovocnými a kvetinovými tónmi.
V Rwande sa pestuje najmä odroda Arabika, ktorú pestujú v oblasti jazera Kivu v aktívnej vulkanickej oblasti. Káva z blízkosti aktívnych sopiek? Áno, aj to je realita pestovania kávy na africkom kontinente. Rwandskú kávu zaraďujú medzi najkvalitnejšie prané arabiky.
Kávu do krajiny priniesli belgickí a nemeckí misionári, ktorí pomáhali aj s rozvojom kávového obchodu v tejto africkej krajine. Genocída, ktorá sa zapísala krvou do svetovej, no najmä africkej histórie v roku 1994, zničila všetko, čo si krajina vybudovala. Dnes už znova stoja na pevných nohách a pestujú na kedysi zničených plantážach arabiku prémiovej kvality.
Afrika, rodisko kávy, ktorú kedysi nazývali zázračnými bobuľami, ponúka širokú škálu kvalitnej prémiovej výberovej kávy so špecifickými chuťami. Možno aj to je dôvod, prečo sa stáva čoraz obľúbenejšou. Už ste ju ochutnali? Ktorú si vyberiete?