Type and press Enter.

Kuriér zdarma už od 49€ | Zásielkovňa zdarma už od 25€

Mýty o negatívnych účinkoch kávy

Kávičkári počúvajú pravidelne kázne o tom, ako je káva škodlivá, že by mali piť menej kávy alebo prestaň piť kávu úplne. Ruku na srdce, koľkí z vás by to zvládli. Káva je jedna z mála vecí, pre ktoré sa tešíme na ráno, jedna z mála vecí, ktorá nás donúti sadnúť si a na chvíľku si oddýchnuť počas dňa. Prečo by sme sa jej mali vzdať? Aké sú najväčšie mýty o negatívnych účinkoch kávy? Pozrime sa na ne.

Nepi kávu, lebo prestaneš rásť

Áno, túto vetu sme ako mladí tínedžeri a dospievajúci počúvali od starej mamy, keď sme si s ňou chceli dať zalievanú kávu v kuchyni. Tento mýtus je len povera práve starých materí, ktoré nechceli, aby ich deti pili kofeín. Ten síce deťom naozaj do úst nepatrí, ale ak si ako tínedžer doprajete kávu, určite neprestanete rásť. Káva nemá na rast žiaden vplyv, čo dokázalo niekoľko štúdií. 

Káva v neskorších hodinách spôsobuje nespavosť

Kofeín je známy ako budič energie. Pravdou je, že kofeín, ktorý nájdeme v káve, obsahuje aj čaj či čokoláda. Podľa tohto by sme si teda na večer nemali dať ani čaj na zahriatie. Káva nás rýchlo nabudí, a to nielen kvôli kofeínu, ale aj kvôli iným látkam, ktoré obsahuje.

Každý ľudský organizmus reaguje na kofeín a jeho účinky inak. Určite každý z vás pozná niekoho, kto si môže dať o 7 večer kávu a do dvoch hodín spí ako novorodenec. Ak si dáte poobede šálku teplej kávy, večer, keď sa chystáte na spánok, už účinky kofeínu nebudete pociťovať. Kofeínu trvá približne 4 hodiny, kým sa dostane z organizmu. Ideálne je preto dopriať si poslednú kávu dňa aspoň 4 hodiny pred spánkom.

Káva škodí srdcu

Nepi veľa kávy, budeš mať problémy so srdcom. Aj to je veta, ktorou kávičkárov atakujú. Opak je však pravdou. Pitie kávy znižuje možnosť ochorenia srdca až o 20 %. Dokazujú to holandské štúdie. Ak si denne doprajete v priemere 3 kávy, vaše srdce vám poďakuje.

Zdroj: Unsplash

Káva spôsobuje impotenciu

Medzi hromadou mýtov sa nájde aj mýtus o tom, že káva spôsobuje u mužov impotenciu. V tomto prípade môžeme znova prehlásiť, že ide iba o mýtus. Káva podľa štúdií naopak pomáha mužom pri lepšej erekcii vďaka kofeínu, ktorý prekrvuje cievy v mužskom pohlavnom orgáne. Zdravé potraviny, medzi nimi aj nesladená čistá káva, mužom nijako neuškodia.

Kofeín je návykový

Trošku na tej káve závislí sme, môže za to práve kofeín, ten stimuluje centrálny nervový systém, čo nám okrem energie, zníženia ospalosti a zlepšenia koncentrácie, môže spôsobovať aj menšiu závislosť. Nebavíme sa tu o závislosti, aká sa dá vybudovať na ľahkých či ťažkých drogách, alkohole, cigaretách. Abstinenčné príznaky v týchto prípadoch trvajú celú večnosť. Ak by ste sa chceli zbaviť jemnej závislosti na káve, do pár dní si telo a nervová sústava zvykne, že už nedostáva svoju dávku kofeínu. Kávu mnohí nahrádzajú zeleným alebo čiernym čajom, ktoré však tiež obsahujú vysoké percento kofeínu. Doprajte si všetkého s mierou a nemusíte sa báť závislosti.

Ktorému z týchto mýtov o káve ste verili aj vy?