Type and press Enter.

Kuriér zdarma už od 49€ | Zásielkovňa zdarma už od 25€

Všetko o cappuccine

Kapučíno alebo originálnym názov cappuccino je jeden z najobľúbenejších kávových nápojov už desiatky rokov. Obľubujú ho najmú tí z nás, ktorí nemajú v láske výraznú kávovú chuť, pre jeho jemnosť a krémovosť. Mnohí tento najobľúbenejší kávovo-mliečny nápoj nepovažujú za nič špeciálne, ale skrýva sa za ním oveľa viac, ako by ste mohli čakať.

História

Cappuccino sa prvý krát objavilo v Taliansku. Do dnešnej doby ho Taliani pijú k raňajkám, spolu so suchým pečivom, ktoré si doň radi namáčajú.  Doprajú si ho však zväčša len v doobedných hodinách a potom volia klasické espresso. Dôvodom je, že mlieko je ťažké na žalúdok.

Prvý krát sa však objavil názov „kapuziner“ v neďalekom Rakúsku už začiatkom 19 storočia. Tento nápoj však neobsahoval mlieko, ale šľahačku na klasickej prekvapkávanej káve. Dnes sa obdobný nápoj nazýva viedenská káva práve kvôli pôvodu „kapuziner“-a. Až o necelé storočie, po vynáleze prvých profi kávovarov, tak ako ich poznáme dnes sa objavilo cappuccino priamo v Taliansku, kde bola v obľube jeho rakúska verzia. Cappuccino ako káva s mliekom a mliečnou penou rýchlo obletela svet a našla si svoje miesto v každej dobrej kaviarni.

Káva s mliekom alebo náročná príprava?

Mnohí ľudia si predstavujú prípravu cappuccina ako len také naliatie mlieka do espressa. Opak je však pravdou. Na to, aby sme pripravili naozaj chutné cappuccino potrebujeme kvalitnú kávu, správne mlieko s dostatočným obsahom tuku, ktoré vieme aj dostatočne speniť. Pena nesmie obsahovať vzduchové bubliny, pretože v takom prípade veľmi rýchlo padá. Správny barista vie aj to, že na cappuccino nepoužívame plný objem espressa, len toľko, aby nápoj ostal správne krémový a „olejovitý“. Kávovar musí mať nastavený správny tlak, teplotu a káva musí byť dobre utlačená a rovnomerne rozložená, aby sme predišli prípadnému prepáleniu časti kávy. Mlynec na kávu musí mať tiež nastavenú správnu hrúbku mletia. Výber kávy je na Vás. Arabica či miešaná arabica s robustou však určia aj chuť celkového nápoja. Praženie kávy tiež nie je dôležité, záleží na Vašich chutiach.

Zdroj: Pixabay.com

Ako si pripraviť dobré cappuccino?

Už asi všetci vieme, že nato, aby sme si pripravili naozaj chutné cappuccino potrebujeme kávovar. Hoci je výber odrody a praženia na Vás, na káve skutočne netreba šetriť! Vyberajte z kvalitných káv, ktoré majú správnu aromu a cremu. Takéto kávy nájdete aj na našom e-shope! Espresso v malom množstve ( asi 30 ml) vypustíme do vopred zohriatej šálky, aby sme udržali jemu cremu a teplotu. Šálku môžeme jednoducho zahriať tak, že do nej pred prípravou najskôr napustíme horúcu vodu, ktorú potom vylejeme.

Zložitejšia časť procesu je príprava mliečnej peny. Na mliečnu penu používame vždy plnotučné mlieko akejkoľvek značky. Polotučné a nízkotučné mlieka nedržia tvar a pena Vám rýchlo splasne.  Ak si však nevieme poradiť so správnym napenením mlieka, tak, aby sa zachovala jeho mliečna krémová chuť ešte nemusíme vešať hlavu! Existujú napeňovače mlieka, ktoré to zvládnu za nás. Stačí mlieko naliať a nastaviť prístroj. Ak si však trúfame na ručné napenenie, potrebujeme kávovar s tryskou, cez ktorú vieme mlieko napeniť. Mlieko musíme dať do baristickej kanvičky, takzvanej džezvy, ideálne množstvo je pri začiatku sosáka na vylievanie. Džezvu nakloníme do mierneho uhľa a trysku ponoríme tesne pod hladinu mlieka. Pre úplne dokonalý výsledok ju neponárame v strede, ale pri kraji tak, aby sa mlieko pravidelne vírilo a nevznikali nám bubliny. Mlieko nesmieme však peniť pridlho. Ideál je 60-70 stupňov Celzia. Jednoduchá pomôcka na zistenie dostatočnej teploty je mať počas celého procesu jednu ruku na stene kanvičky. Ak nás mlieko začne hriať, tesne pod hranicou znesiteľnosti, má ideálnu teplotu.

Predtým, ako nalejeme mlieko priamo do espressa, džezvu položíme a krúživým pohybom po podložke mlieko mierne zamiešame, prípadne ňou mierne buchneme o podložku. Zbavíme sa tak nadbytočných vzduchových bublín, ktoré nám mohli vzniknúť. Teraz sa môžeme dostať k samotného nalievaniu. Aby sme mali cappuccino pripravené správne, musíme mlieko do espressa „vmiešať“. Do jednej ruky chytíme šálku, ktorú mierne nakloníme a do druhej kanvičku. Mlieko nelejeme úplne zblízka, začíname asi 10 cm nad šálkou a jemne pritom krúžime rukou. Keď sa blížime k okraju, môžeme sa priblížiť k šálke a vznikne nám tak kruh čistej mliečnej peny v strede šálky.

Takto pripravené cappuccino si už bez váhania môžeme vychutnať!

Chutné alternatívy

V dnešnej dobe je veľmi rozšírená intolerancia laktózy. Neznamená to však, že ľudia trpiaci týmto problémom, musia zákonite prísť o pôžitok z tejto výbornej kávy. Väčšina kaviarní ponúka možné náhrady, ktoré si viete jednoducho kúpiť aj domov. Penenie týchto alternatív je mierne zložitejšie, určite to však stojí za námahu! Určite každému ( aj tým z Vás, ktorí intoleranciou netrpia) odporúčame vyskúšať aspoň niektoré z týchto náhrad. Na trhu je možnosť klasického mlieka zbaveného laktózy, ale výbornou voľbou je aj mandľové, kokosové či sójové mlieko!

Zdroj: Pixabay.com

Umenie s kávou

Počuli ste už pojem „latte art“? Jedná sa o umenie kreslenia do kávy alebo mliečne umenie. Väčšina skutočne dobrých baristov ovládajú aspoň základy tohto umenia. Pre tých, ktorý nemajú toľko času na učenie, je tu jednoduchšie Etching latte art, teda dokreslovanie polevou. Najčastejšie sa využíva karamelová či čokoládová poleva, ktorá len prispeje chutí kávy. Polevu je možné pomocou baristického pera rozdeliť do rôznych tvarov a špirál. Pre tých skúsenejších a učenlivých je tu zložitejšie Free pour latte art, kedy vytvárame rôzne obrazce priamo nalievaním mlieka. Vyžaduje to však tréning a správne pohyby oboch rúk a najmä zápästia. Najjednoduchšie kresby sú srdce či lístky, zložitejšie rosetty a ruže či labute. Existuje však aj veľké množstvo iných obrázkov. Videonávody, ako sa to naučiť, nájdete napríklad aj na internete, alebo je možné absolvovať kurz.
Zdroj: Pixabay.com