Type and press Enter.

Kuriér zdarma už od 49€ | Zásielkovňa zdarma už od 25€

6 krajín, v ktorých sa pestuje najlepšia káva na svete

Káva patrí medzi jeden z najobľúbenejších nápojov po celom svete. Šálku kvalitnej voňavej kávy si tak vychutnáte v každom kúte našej planéty. Sú však krajiny, ktoré sú známe najmä tým, že sa v nich pestuje tá najlepšia káva. O akých krajinách hovoríme, si povieme v článku.

Pre pestovanie kávy je potrebné vlhko a teplo. Preto sa táto tekutina, dodávajúca energiu, pestuje najmä v tropických oblastiach Južnej Ameriky, Juhovýchodnej a Južnej Ázie a Afriky, kde bola káva objavená.

Kolumbia – lahodná Arabica

Poznáte seriál Narcos? Mnoho ľudí si Kolumbiu, jednu z najkrajších krajín sveta, obľúbilo najmä kvôli kultovej sérii o Pablovi Escobarovi. Kolumbia ponúka vlny na karibskom pobreží, zelenú džungľu aj pohorie Andy, v ktorých sa pestuje lahodná káva. Tá si získala srdcia kávičkárov po celom svete.

Kolumbiu nazývajú aj regiónom svetovej kávy. Patrí medzi najväčších producentov kávy, najmä odrody Arabica, ktorá je kvalitnejšia, menej horká a má silnejšiu arómu ako Robusta. Klimatické zmeny a zvyšujúce sa ročné teploty síce pestovateľom kávy v Kolumbii komplikujú posledné desaťročia život, napriek tomu sa však drží v produkcii kvalitnej kávy na prvých priečkach.

Zdroj: Pixabay.com

Brazília - kávová veľmoc

Brazília si drží už 150 rokov prvenstvo v produkcii kávy. Ročne hovoríme o množstve až približne 2,5 milióna ton kávy. Káva patrí medzi ich hlavný exportný produkt. V tejto najľudnatejšej krajine Južnej Ameriky, sa vypestuje až tretina svetovej kávy. Ich kávové plantáže majú rozlohu približne polovice nášho Slovenska. Tomu hovoríme veľká plocha na pestovanie a nemožno sa čudovať, že patria medzi špičku.

V krajine sa nachádzajú až tri klimatické pásma – mierne, subtropické a rovníkové, čo im len prihráva do karát a dodáva tie najlepšie klimatické podmienky na pestovanie obľúbenej kávy. V Brazílii majú väčšinu produkcie kávy na svedomí drobní farmári a pestovatelia. Pestuje sa tu prevažne Arabica, ktorú vo svete kávy označujú ako Brazils. Káva sa vyznačuje jemnou lahodnou chuťou s náznakmi kakaa a nízkou kyslosťou. 

Guatemalla – pestovanie kávy na aktívnych sopkách

Zdroj: Pexels.com

Guatemala nie je známa len ríšou Mayov vďaka úchvatným pamiatkam, ktoré odzrkadľujú starú civilizáciu. Zaujme aj pralesom, či lepšie povedané džungľou El Petén alebo životom domorodcov, ktorí žijú na stromoch. Okrem všetkých prírodných i historických úkazov patrí Guatemala medzi jedných z najlepších a najväčších producentov kávy na svete.

Nachádza sa v Strednej Amerike a ročne sa v nej vyprodukuje okolo 204-tisíc ton kávy. Kávu pestujú v nadmorskej výške od 500 do 5000 metrov nad morom v teplotách v rozmedzí 17 až 32 stupňov Celzia. A kde ju pestujú? Na aktívnych sopkách. Išli by ste tam kávu ručne zbierať? Káva z tejto oblasti je známa svojou sviežou kyslosťou, zemitosťou, niektoré prekvapia sladkosťou a chuťou citrusov či korenia.

Peru – organická, priemyslom nepoškodená káva

Peru ponúka historické pamiatky Inkov, turistov láka najmä Machu Picchu, stratené mesto Inkov, ale aj prekrásne horské prostredie Ánd, v ktorých sa pestuje aj ich káva. Ak by nebolo mafiánov, drogových kartelov a pašerákov, Peru by na tom bolo s produkciou kvalitnej kávy lepšie, ako je v súčasnosti. Drvivú väčšinu kávy pestujú menší farmári v lesných oblastiach.

Peruánci začali kávu pestovať v 18. storočí na malých plochách, a to im zostalo dodnes. Môže za to politická a ekonomická situácia v krajine spôsobená vyššie spomenutými problémami s drogovými pašerákmi a mafiánmi. Keďže farmári nemajú veľkú podporu štátu, snažia sa pestovať v menšom, ale za to kvalitnú kávu plnú chuti. Ich káva sa vo svete označuje ako organická, priemyslom nepoškodená káva, pretože ju pestujú v odľahlých lesoch. Chuťou si získa najmä tých, ktorí preferujú sladšie kávy.

India – čaj, koreniny i kvalitná káva

India je známa najmä svojou kultúrou a tým, že ide o druhú najľudnatejšiu krajinu na našej planéte. Vo svete však zaujali pestovaním čaju a rôznych korenín, ktoré dodávajú indickej kuchyni chuť, ktorá je nezameniteľná a obľúbená po celom svete. Z východu však pochádza aj kvalitná káva, ktorú v Indii pestujú, ide najmä o Robustu, ale nájdete tu aj plantáže s kvalitnou Arabicou.

Kávu pestujú iba na juhu krajiny na rozľahlých plantážach. Sú oblasti, akou je napríklad Kerala, odkiaľ pochádza známa monzúnová káva Malabar, ktorá získala svoju chuť najmä vďaka monzúnovým vetrom a dažďom. Ide o jedinú pravú monzúnovú kávu na svete.

Zdroj: Pexels.com

Kostarika – zákonom prikázané pestovanie kvalitnej kávy

Úzka krajina, ktorú obkolesujú oceány, krásne pobrežia, návštevníkov potešia vodopády, sopky, džungle, v ktorých nájdete stovky druhov vtákov, ale aj leňochodov, ktorí nebudú vyzerať ako Sid z Doby Ľadovej. Čím je ale tento malý raj na Zemi výnimočný je fakt, že tu majú farmári zakázané pestovať inú ako 100 % kvalitnú Arabicu. Na Kostarike to od revolučného roku 1989 prikazuje zákon. Motivujú ním farmárov, aby pestovali len kvalitnú kávu.

Krajina má ideálne podmienky na pestovanie kávy vo vyšších nadmorských výškach. Káva z Kostariky sa berie ako jedna z najkvalitnejších zo Strednej Ameriky. Určite tomu prispieva aj legislatíva a snaha farmárov o dosiahnutie najvyššej kvality. Káva je špecifická sviežou chuťou a jemnou kyslosťou.

Ktorú kávu máte najradšej vy?